Zulkarnejn Efendić, Almir i Fikret Jahijagić
Bosanski Muslimani iz Zvornika. Pripadnici srpskih snaga su ih uhapsili krajem maja ili početkom juna 1992. godine i odveli ih u Dom kulture u Čelopeku.
Nakon što su 1.6.1992. godine srpske vlasti prekršile dogovor o iseljenju civila bosanskih Muslimana iz Klise i okolnih sela, pripadnici srpske TO odvojili su oko 700 muškaraca i nekoliko maloletnih dečaka od žena i dece kod Bijelog potoka. Sa rukama na potiljku, svi su ukrcani u pripremljena teretna vozila, koja je Štab TO Zvornik obezbedio od više lokalnih preduzeća. Pod oružanom pratnjom TO i policije, odvezeni su u Tehničku školu u industrijskoj zoni Karakaja.
Objekat su obezbeđivali pripadnici TO Karakaj („Karakajska četa“), ali su pripadnici različitih paravojnih jedinica neometano ulazili u njega.
Po dolasku, zatočenici su primoravani da protrče kroz špalir, dok su ih vojnici udarali kundacima, pesnicama i nogama. Za to vreme, u blizini su stajale lokalne bosanske Srpkinje koje su ih vređale i govorile vojnicima da „pobiju balije“. Oduzet im je novac i lični dokumenti, i potom su svi zatvoreni u jednu prostoriju u radionici, koja se nalazila u dvorištu škole. Usled malog prostora, visoke temperature i nedostatka vazduha, prve večeri se 20 zatočenika ugušilo. Svedok B-1098 video je četvoricu zatočenika kojima je ujutru naređeno da iznesu leševe i koji se nisu više vratili.
Nisu imali dovoljno hrane, a stražari bi im povremeno kroz prozor ubacivali vekne hleba.
Narednih četiri ili pet dana, vojnici su „bogate i istaknute ljude“ odvodili u drugu prostoriju. Nakon toga, zatočenici bi čuli jaukanje, viku, a zatim rafale iz vatrenog oružja. Zatim su izdvajali druge zatočenike, koji se i sami često ne bi vratili, da iznesu leševe. Na ovaj način ubijeno je približno 160 ljudi.
Hrustan Avdić, Nešad Hamzić, Hasan Avdić i Nurija i Avdo Jašarević, Ismet Ahmetović
Bosanski Muslimani iz Klise i okolnih sela. Nakon prekršenog dogovora o iseljenju bosanskih Muslimana iz sela u opštini Zvornik, pripadnici sprskih snaga su 1.6.1992. godine odvojili muškarce od žena i dece i odveli ih u Tehničku školu u Karakaju, gde su pretučeni. Prve večeri, Hrustan Avdić i Nešad Hamzić su se ugušili usled manjka vazduha i prevelike temperature u prostoriji. Tokom sledeća četiri dana, Ismet Ahmetović, Hasan Avdić, Nurija i Avdo Jašarević su izvedeni u grupama zatočenika i streljani u blizini škole.
Posmrtni ostaci Ismeta Ahmetovića, Nurije i Avde Jašarevića ekshumirani su iz masovne grobnice „Crni Vrh“ 2003. godine. Posmrtni ostaci Nešada Hamzića, Hrustana i Hasana Avdića ekshumirani su iz masovne grobnice u Grbavcima, „Berbića mezarije“, 2000. godine. Identifikovani su DNK analizom i sahranjeni.
Zatočenički objekat je prestao da funkcioniše 5.6.1992. godine, kada su svi zatočenici premešteni u druge zatočeničke objekte. Tri dana kasnije, 190 zatočenika iz Tehničke škole je ubijeno u „Gerinoj klaonici“.
Bosanski Muslimani iz Zvornika. Pripadnici srpskih snaga su ih uhapsili krajem maja ili početkom juna 1992. godine i odveli ih u Dom kulture u Čelopeku.
Bosanske Muslimanke iz Liplja. Pripadnici srpskih snaga su ih 26.5.1992. godine uhapsili i odveli u zatočenički objekat „Đuzina kuća“. Sve tri su otprilike šestog dana
Bosanski Musliman iz Zvornika, vozač generalnog direktora fabrike „Glinica“, Jefte Subotića. Otprilike 11.5.1992. godine, dvojica pripadnika srpskih snaga su ga uhapsila kod zgrade opštine i
Nakon napada srpskih snaga na Zvornik 8.4.1992. godine, bosanski Muslimani su hapšeni i zatvarani na više lokacija u opštini, uključujući poljoprivredno imanje „Ekonomija“, Dom kulture
Bosanski Muslimani iz Diviča. Nakon napada srpskih snaga na selo Divič krajem maja 1992. godine, uhapšeni su i odvedeni u Dom kulture u Čelopeku. Tamo
Bosanski Musliman iz Sapne. Pripadnici srpskih snaga su ga u maju 1992. godine uhapsili i odveli u Sud za prekršaje. Sreten Lazarević, zamenik upravnika zatvora,
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava