Tokom aprila i maja 1992. godine, jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO), Teritorijalne odbrane (TO) i MUP-a BiH sprovodile su zajedničku akciju razoružavanja većinski srpskih sela u okolini Konjica. U akciji je zarobljen veliki broj civila. Svi su odvedeni u bivšu kasarnu JNA u selu Čelebići, na osam kilometara od Konjica. Kasarna je od aprila do decembra 1992. godine služila kao zatvor/logor. Komandant logora je bio Zdravko Mucić, a njegov zamenik Hazim Delić. U sastavu logora bile su mala prijemna i veća administrativna zgrada, zgrada sa pumpama za vodu (zgrada br.22), podzemni tunel (tunel br. 9) i veliki hangar (hangar br.6).
Zatočenici su spavali na betonu. Dobijali su malo hrane i vode, a događalo se da tri dana zaredom ne dobiju ništa. Zadobijali su teške povrede od čestog premlaćivanja različitim predmetima: kablom, lancem, bejzbol palicama i kundakom puške. Prisustvovali su premlaćivanju i ubistvima drugih zatočenika. Stražari su neke od njih polivali benzinom, a potom im palili ruke i noge. Zatočenicima su, kada im je to bilo dozvoljeno, medicinsku pomoć pružala dva lekara i drugo medicinsko osoblje, koji su takođe bili zatočeni.
Kroz „Čelebiće“ je prošlo oko 400 ljudi, uglavnom muškaraca civila, ali i žena iz Konjica, Bradine, Donjeg Sela i okoline. Ubijeno je najmanje 14 zatočenika, među kojima su: Slavko Šušić, Željko Klimenta, Šćepo Gotovac, Gojko Miljanić, Milorad Kuljanin, Miroslav Vujičić, Petko Gligorijević, Željko Ćećez, Željko Milošević, Pero Mrkajić i drugi. Najmanje dve zatočenice su bile silovane.
U decembru 1992. godine, jedan broj zatočenika je razmenjen, drugi oslobođen, a preostali su prebačeni u zatvor „Musala“, predratnu sportsku salu u Konjicu.
Za kršenje zakona i običaja ratovanja, koje obuhvata ubistva, mučenje i surovo postupanje, protivzakonito zatočenje civila i pljačku privatne imovine u logoru „Čelebići“, pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (MKTJ) u predmetu „Mucić i drugi” pravosnažno su osuđeni: Zdravko Mucić (komandant), na devet godina zatvora; Hazim Delić (zamenik komandanta), na 18 godina zatvora; i Esad Landžo (stražar), na 15 godina zatvora.
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava